Ruiny Pałacu Rodu Dohnów

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Dostępność:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:1.5 out of 5 stars (1,5 / 5)

OPIS OBIEKTU


Pałacu Rodu Dohnów znajduje się w miejscowości Słobity w województwie warmińsko-mazurskim. W czasie powstania tego pałacu teren ten należał do Prus. w latach 1525–1945 był główną siedzibą pruskiego rodu Dohnów. Zespół pałacowo-parkowy powstał w latach 1696–1732, a w 1945 został spalony i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Nocował w nim ponoć sam Napoleon i cesarz Wilhelm II.

20 kilometrów od pałacu znajduje się Pseudomegalityczny cmentarz Rodu Dohnów.

HISTORIA

Ród Dohnów był to jeden z najważniejszych arystokratycznych rodów niemieckich w Prusach.

Słobity były własnością Dohnów od 1525 roku. Achacy zu Dohna przeniósł do Słobit główną siedzibę rodu z Morąga, wznosząc w miejscowości obiekt nazwany Nowym Domem. Jego syn Abraham w latach 1621–1624 zbudował w Słobitach pierwszy pałac.

Rozbudowano go w latach 1696-1723. Pałac w Słobitach miał przywilej pałacu królewskiego. Wydzielono w nim specjalne apartamenty przeznaczone wyłącznie do użytku dla króla Prus.

Dohnowie gromadzili w tym pałacu wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, między innymi 450 obrazów oraz zbiory porcelany, mebli i monet. Pałacowa biblioteka liczyła 55 tysięcy książek. Do 1945 roku była to największa prywatna biblioteka w Europie.

Ostatni właściciel pałacu Słobit Aleksander Dohna – Schlobitten w styczniu 1945 roku wywiózł większość dzieł sztuki z pałacu do Niemiec. W lutym 1945 roku sowieci rozgrabili to co zostało w pałacu, a następnie podpalili pałac. Na szczęście zachowało się parę obrazów, które obecnie znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Pałac w Słobitach ma pewien związek z Bursztynową Komnatą. Jesienią 1944 roku dyrektor muzeum w Królewcu dr Alfred Rhode zaproponował księciu Dohna przechowanie w piwnicach pałacu bursztynowej komnaty. Książę jednak odmówił tłumacząc, że piwnice są zbyt zawilgocone.

BUDOWA

Pałac ten został zbudowany na wzór architektury niderlandzkiego, XVII-wiecznego budownictwa . Był wzniesiony na planie spłaszczonej litery H, z renesansowymi szczytami wieńczącymi fasady.

W 1696 roku rozpoczęła się przebudowa obiektu za sprawą Alexandra zu Dohna, zachowując jednak w zasadniczym zarysie jej dawny kształt. Pałac w Słobitach stał się wtedy reprezentacyjną barokową rezydencją otoczoną ogrodem.
Projekt przebudowy wykonał na zamówienie właściciela francuski architekt Jean-Baptiste Broebes.

Do dotychczasowej bryły pałacu dostawiono galerie i dobudowano do nich skrzydła boczne. Na wprost fasady pałacu wzniesiono kamienny mostek nad stawem.

Przed budynkiem rezydencji miały znaleźć się budynki gospodarcze, jednak nie wszystkie z projektowanych obiektów ostatecznie powstały. Od strony południowej, za pałacem, urządzono ogród w stylu francuskim, zaś równolegle do obiektu wzniesiono dwie oficyny.
Przebudowa pałacu trwała do 1732 r.

We wnętrzu pałacu na piętrze znalazła się obejmująca dwie kondygnacje sala balowa. W obiekcie urządzono także apartament królewski, gdyż pałac w Słobitach posiadał status pałacu królewskiego, w którym monarchowie mogli zatrzymywać się w czasie podróży.

W XIX w. ogród przypałacowy przekształcono w park krajobrazowy. Ostatni niemiecki właściciel rezydencji, Alexander zu Dohna, do roku 1944 wyremontował obiekt i planował przywrócić ogrodom pierwotny kształt.

Obraz przedstawiający wygląd Pałacu z 1840-1860.
Zdjęcie pałacu z roku 1930-1940.

DZIŚ

Pałac obecnie jest dostępny do swobodnego zwiedzania i mimo opłakanego stanu obiektu robi on wielkie wrażenie.
Cały obiekt wpisany jest do rejestru zabytków NID.

Pałac stanowił tło w filmie „Papusza” z 2013 roku, przedstawiającym życie romskiej poetki Bronisławy Wajs.


GALERIA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ZOBACZ TAKŻE…Zobacz całą kategorię:

Wille, dwory, pałace


ODWIEDŹ NAS NA…


Zostaw komentarz