Opuszczony pałac eklektyczny z XVIII wieku

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Dostępność:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Ogólny stan obiektu:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

OPIS OBIEKTU


Opuszczony eklektyczny pałac z 1787 r. wieku miał w przeszłości wiele zastosowań. Początkowo służył on jako miejsce wypoczynku dla arystokracji, podczas II wojny światowej kwaterowali tutaj żołnierze wojska polskiego, a następnie Niemieccy okupanci. Po wojnie mieściła się tutaj szkoła rolnicza, ośrodek wypoczynkowy, ośrodek zdrowia, apteka, przedszkole i filia szkoły podstawowej.

HISTORIA

Pałac swoją historią sięga XVIII wieku, gdzie być może na miejscu wcześniejszego dworu, na polecenie Marii Karoliny Radziwiłłowej z Lubomirskich wybudowano letni salon otoczony parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Chętnie bywali w nim ludzie nauki i sztuki.
Po śmierci Marii jej siostrzeniec sprzedał majątek niemieckiej arystokracji z rodu Maltzan. W roku 1809 podczas wojny Polsko-austriackiej przez kilka dni znajdowała się w nim kwatera samego gen. Józefa Poniatowskiego.
Po sprzedaży majątku kolejnym właścicielom, został on podzielony na jego sukcesorów, lecz Nie radzili oni sobie z zarządzaniem, co spowodowało jego coraz większe zadłużenie.

Aby ratować sytuację, w 1825 r. wystawiono na licytację część wyposażenia tego pałacu. Nie dało to większego efektu i w dwa lata później cały majątek wystawiono na sprzedaż.
Jego nabywcą został Tadeusz Antoni Mostowski, Minister Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego. W późniejszych latach majątek jeszcze wielokrotnie zmieniał właścicieli.
W wyniku kolejnej licytacji za długi, rezydencja w 1871 r. przeszła w ręce Franciszka Jaroszyńskiego, a w 1880 r. dobra nabyli bracia Szlenkierowie, którzy urządzili w majątku letnisko. Pałac po przejściu w ręce kolejnego następcy – Szymona Neumana, został przebudowany na styl eklektyczny i stał się jego letnią rezydencją.

Przed wojną w pałacu dwukrotnie gościli filmowcy. podczas robienia zdjęć do filmu „Trędowata„, a później, do filmu „Ułan księcia Józefa„.

We wrześniu 1939 r. W opuszczonym przez właścicieli budynku znajdowało się dowództwo Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. Władysława Andersa. Następnie w latach 40. w pałacu kwaterowali Niemcy. Po wojnie mieściła się tu szkoła rolnicza, ośrodek szkoleniowy, a wkrótce ośrodek kolonijny Urzędu Rady.
W 1981 r. właścicielem pałacu został Urząd Gminy, który urządził w nim ośrodek zdrowia, aptekę, przedszkole i filię szkoły podstawowej. W 1998 r. posiadłość odzyskali spadkobiercy Neumanów, którzy sprzedali go pewnej polskiej spółce. Spółka ta po jakimś czasie przestała się interesować obiektem i obecnie stoi opuszczony.

BUDOWA

Piętrowy pałac ma nieregularną ale harmonijną bryłę. W części środkowej elewacji frontowej umiejscowiony jest pozorny ryzalit opięty boniowanymi lizenami, które zwieńczone zostały trójkątnym frontonem z półkolistym okienkiem w tympanonie i poprzedzony czterofilarowym gankiem niosącym taras. W bocznej elewacji znajduje się podobny filarowy ganek. Dolna kondygnacja wraz z filarami ganków jest boniowana. Dach jest mansardowy, a ponad nim wyrastają liczne kominy, które przywołują wspomnienia francuskiej architektury pierwszej połowy XVII wieku.

(źródło: dipp.info.pl)

DZIŚ

Do dziś zachowały się w nim pozostałości wyposażenia. Między innymi można znaleźć tam makiety osiedli mieszkaniowych i projekty budowlane, co może świadczyć o tym, że swego czasu w pałacu mogło mieścić się także biuro projektowe.


GALERIA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ZOBACZ TAKŻE…

Zobacz całą kategorię:


ODWIEDŹ NAS NA…


Zostaw komentarz