ExploRide, eksploracja, urbex, opuszczone, urban exploration, opuszczone miejsca, opuszczone miejsca w polsce, urbex polska, zabytki, opuszczone laboratorium, opuszczone labolatorium, inwarz, instytut warzywnictwa, GMO, warzywa, rośliny, hodowla, gospodarstwo, rolnictwo, urbex laboratorium, opuszczone gospodarstwo, OPUSZCZONY BUDYNEK HODOWLI ROŚLIN, reguły, inwarz-pnos, maciejowice, inhort, wiejska, skierniewice
OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:
(4,5 / 5)
Dostępność:
(5,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:
(3,5 / 5)
OPIS OBIEKTU
Opuszczony Oddział Instytutu Warzywnictwa, w którym zajmowano się hodowaniem genetycznie zmodyfikowanych roślin (GMO).
Od 1945 roku gospodarstwo było w posiadaniu Administracji Gospodarstw Rolnych i Leśnych. W 1949 roku zakład został przejęty przez Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego, a w 1951 roku przekazany do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Kierunkiem badań wówczas była agrotechnika roślin warzywnych. W 1965 roku zakład przekazano Instytutowi Warzywnictwa i głównym zakresem jego działania była hodowla twórcza i nasiennictwo roślin ogrodniczych. W hodowli twórczej podstawę stanowią metody o twórczym charakterze, (krzyżowanie, mutageneza itp. ) pozwalające uzyskać nowe układy genetyczne cech (np. odporność rośliny na choroby).
Firma z czasem miewała się coraz gorzej prawdopodobnie z powodu rosnącej konkurencji z zagranicy i braku dotacji. Już w 2002 roku powstał plan zagospodarowania tam przemysłu i usług logistycznych, który jednak nie został zrealizowany. Zakład mimo wszystko działał jeszcze przez kolejne lata. W roku 2012 Instytut sprzedał 50% udziałów firmie zajmującą się poligrafią dla rynku ogrodniczego, a w 2015 obiekt trafił w ręce dewelopera. Od tamtego momentu trwają spory na temat przyszłego przeznaczenia tego terenu. Są plany na wybudowanie tam osiedla mieszkaniowego, ale z powodu wielu różnych problemów, do dziś nie wiadomo kiedy i co finalnie powstanie na tym terenie.