Opuszczone Laboratorium Instytutu Warzywnictwa

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Dostępność:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

OPIS OBIEKTU


Opuszczony Oddział Instytutu Warzywnictwa, w którym zajmowano się hodowaniem genetycznie zmodyfikowanych roślin (GMO).

Od 1945 roku gospodarstwo było w posiadaniu Administracji Gospodarstw Rolnych i Leśnych. W 1949 roku zakład został przejęty przez Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego, a w 1951 roku przekazany do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Kierunkiem badań wówczas była agrotechnika roślin warzywnych.
W 1965 roku zakład przekazano Instytutowi Warzywnictwa i głównym zakresem jego działania była hodowla twórcza i nasiennictwo roślin ogrodniczych. W hodowli twórczej podstawę stanowią metody o twórczym charakterze, (krzyżowanie, mutageneza itp. ) pozwalające uzyskać nowe układy genetyczne cech (np. odporność rośliny na choroby).

Firma z czasem miewała się coraz gorzej prawdopodobnie z powodu rosnącej konkurencji z zagranicy i braku dotacji. Już w 2002 roku powstał plan zagospodarowania tam przemysłu i usług logistycznych, który jednak nie został zrealizowany.
Zakład mimo wszystko działał jeszcze przez kolejne lata. W roku 2012 Instytut sprzedał 50% udziałów firmie zajmującą się poligrafią dla rynku ogrodniczego, a w 2015 obiekt trafił w ręce dewelopera.
Od tamtego momentu trwają spory na temat przyszłego przeznaczenia tego terenu. Są plany na wybudowanie tam osiedla mieszkaniowego, ale z powodu wielu różnych problemów, do dziś nie wiadomo kiedy i co finalnie powstanie na tym terenie. 


GALERIA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ZOBACZ TAKŻE…


ODWIEDŹ NAS NA…

Zostaw komentarz