dwór mężenin
OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność: | ![]() |
*Dostępność: | ![]() |
Ogólny stan obiektu: | ![]() |
*Obiekt aktualnie niedostępny – remontowany, w rękach właściciela.
OPIS OBIEKTU
Dwór Mężenin to XVIII wieczna budowla położona nad rzeką Bug, na granicy województwa mazowieckiego z podlaskim. Została prawdopodobnie zbudowana przez Michała Kobylskiego. Dokładny rok budowy nie jest znany, ale wiadomo, że dwór ten istniał już w 1877 roku, kiedy mężeniński majątek nabył Walerian Jundziłł – szlachcic z Herbu Łabędź. Po jego śmierci, dwór został przekazany jego potomkom.
W 1902 roku folwark ten przeszedł w ręce Mateusza Tatarzyńskiego – byłego poszukiwacza złota na Uralu. Niestety, zdobyte tam pieniądze szybko się rozeszły i w 1911 roku Bank Ziemiański w Lublinie przejął mężeniński majątek za niespłacone długi. Po wybuchu I wojny światowej uciekający przed frontem Rosjanie wykradli wszystkie kosztowności z tego pałacu. a później w latach 1915-1918 majątkiem zarządzali niemieccy okupanci. Po zakończeniu wojny znowu przejął go Lubelski Bank Ziemiański
Lubelski Bank Ziemiański, w roku 1925 sprzedał fragment dawnego folwarku Towarzystwu Teozoficznemu z Warszawy, będącego lożą masońską o nazwie „Wszechświatowe Zjednoczone Wolnomularstwo Polskie”. W pałacu utworzono Ośrodek Kultury Rolnej
W 1936 roku pałac strawił pożar. Po jego odbudowie, stracił pierwotny wygląd i stał się budowlą bezstylową.
Podczas II wojny światowej budynek pałacowy pozostawał w nienaruszonym stanie, a po zakończeniu działań wojennych najpierw mieścił się tam ośrodek wczasowo-kolonijny, aż do 1965 roku gdy w pałacu umieszczono szkołę podstawową.
Dziesięć lat później przejęła go Milicja Obywatelska, a właścicielami całego zespołu pałacowo-parkowego były kolejno komendy wojewódzkie MO w Warszawie, Siedlcach i Białej Podlaskiej. Ta ostatnia przekazała go w początkach lat 90. ubiegłego wieku Urzędowi Gminnemu w Platerowie. Wszystkie te instytucje nie troszczyły się zupełnie o powierzony im obiekt zabytkowy i obecnie pałac jest całkowicie zdewastowany i popadł w ruinę, a park przypomina dziko rosnący las.
ZOBACZ FILM Z EKSPLORACJI TEGO MIEJSCA
ODWIEDŹ NAS NA…
Zobacz całą kategorię „Wille, dworki, pałace”
https://exploride-urbex.wpstacja.pl/category/typy-obiektow/wille-dworki-palace/