Dwór Mężenin

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
*Dostępność:1 out of 5 stars (1,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:1 out of 5 stars (1,0 / 5)

*Obiekt aktualnie niedostępny – remontowany, w rękach właściciela.


OPIS OBIEKTU


Dwór Mężenin to XVIII wieczna budowla położona nad rzeką Bug, na granicy województwa mazowieckiego z podlaskim. Została prawdopodobnie zbudowana przez Michała Kobylskiego. Dokładny rok budowy nie jest znany, ale wiadomo, że dwór ten istniał już w 1877 roku, kiedy mężeniński majątek nabył Walerian Jundziłł – szlachcic z Herbu Łabędź. Po jego śmierci, dwór został przekazany jego potomkom.

W 1902 roku folwark ten przeszedł w ręce Mateusza Tatarzyńskiego – byłego poszukiwacza złota na Uralu. Niestety, zdobyte tam pieniądze szybko się rozeszły i w 1911 roku Bank Ziemiański w Lublinie przejął mężeniński majątek za niespłacone długi. Po wybuchu I wojny światowej uciekający przed frontem Rosjanie wykradli wszystkie kosztowności z tego pałacu. a później w latach 1915-1918 majątkiem zarządzali niemieccy okupanci. Po zakończeniu wojny znowu przejął go Lubelski Bank Ziemiański

Lubelski Bank Ziemiański, w roku 1925 sprzedał fragment dawnego folwarku Towarzystwu Teozoficznemu z Warszawy, będącego lożą masońską o nazwie „Wszechświatowe Zjednoczone Wolnomularstwo Polskie”. W pałacu utworzono Ośrodek Kultury Rolnej

W 1936 roku pałac strawił pożar. Po jego odbudowie, stracił pierwotny wygląd i stał się budowlą bezstylową.

Podczas II wojny światowej budynek pałacowy pozostawał w nienaruszonym stanie, a po zakończeniu działań wojennych najpierw mieścił się tam ośrodek wczasowo-kolonijny, aż do 1965 roku gdy w pałacu umieszczono szkołę podstawową.

Dziesięć lat później przejęła go Milicja Obywatelska, a właścicielami całego zespołu pałacowo-parkowego były kolejno komendy wojewódzkie MO w Warszawie, Siedlcach i Białej Podlaskiej. Ta ostatnia przekazała go w początkach lat 90. ubiegłego wieku Urzędowi Gminnemu w Platerowie. Wszystkie te instytucje nie troszczyły się zupełnie o powierzony im obiekt zabytkowy i obecnie pałac jest całkowicie zdewastowany i popadł w ruinę, a park przypomina dziko rosnący las.


ZOBACZ FILM Z EKSPLORACJI TEGO MIEJSCA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ODWIEDŹ NAS NA…


Zobacz całą kategorię „Wille, dworki, pałace”
https://exploride-urbex.wpstacja.pl/category/typy-obiektow/wille-dworki-palace/

Zostaw komentarz