Bunkry Ochrony Kolei w Tomarynach

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Dostępność:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:3 out of 5 stars (3,0 / 5)

OPIS OBIEKTU


Bunkry ochrony kolei w Tomarynach, a mówiąc poprawniej schrony typu Blokhauz to dwie połączone ze sobą czterokondygnacyjne budowle, które miały za zadanie strzec linię kolejową i przeprawy nad rzeką Pasłęką.

HISTORIA

Schrony te zostały wybudowane tuż przed Pierwszą Wojną Światową w okresie 1897r. – 1902r. Budowa tego zespołu bunkrów w owym czasie związana była z bliskością granicy rosyjskiej i ciągle spodziewanym z tej strony zagrożeniem.

W okresie Pierwszej Wojny Światowej nie prowadzono tam żadnych walk, a przynajmniej nie ma żadnych zapisków na ten temat.

W czasie II Wojny Światowej też nie odbywały się tam żadne walki. Schrony te były jedynie nadzorowane przez okolicznych rezerwistów na wypadek sabotażu i to tylko nocą, więc mury tych schronów są praktycznie nie naruszone.

Po wojnie pewien kolekcjoner militariów uzyskał pozwolenie na zdemontowanie kopuł pancernych znajdujących się na szczycie wież. Wywiózł je do niemieckiego muzeum w Dreźnie, na co już nie miał pozwolenie za co staną przed Sądem.

BUDOWA

Obiekt ten wybudowany z czerwonej cegły ze stropem z granitobetonu to typowy dawny tzw. Blokhauz, ufortyfikowana budowla w formie schronu bojowego z całym szeregiem okien strzelniczych mających zapewnić samodzielna obronę z kilku stron. Wieże które stoją po obu stronach torów kolejowych połączone były ze sobą tunelem również zawierającym otwory strzelnicze. Tunel ten miał umożliwić prowadzenie ognia również nad samą rzeką pod mostem.

Dodatkowym uzbrojeniem każdej z wież były trzy ciężkie karabiny maszynowe oraz armata szybkostrzelna umieszczona w wieżyczce Grusona na stropie.

(Źródło: polskaniezwykla.pl)

DZIŚ

Jak już wspomniałem, mury Bunkrów w Tomarynach pozostały nienaruszone, ale jako, że miejsce to jest łatwo dostępne dla zwiedzających to na ścianach można zauważyć akty wandalizmu. Z wyposażenia nic już nie zostało. Nawet schody na górne piętra zostały usunięte, choć nie wiadomo czy ze względów bezpieczeństwa czy przez złomiarzy.

Odziwo w tym miejscu nie znajdziemy zbyt wiele śmieci w odróżnieniu od innych opuszczonych obiektów.


GALERIA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ODWIEDŹ NAS NA…


Zobacz całą kategorię „MILITARNE”
https://exploride-urbex.wpstacja.pl/category/typy-obiektow/militarne/

Zostaw komentarz