„BAGGERY” – Opuszczone Maszyny Kopalni Odkrywkowej

OCENA OBIEKTU
Atrakcyjność:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Dostępność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Ogólny stan obiektu:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

OPIS OBIEKTU


Te ogromne maszyny (pot.”Baggery”*) były częścią kopalni węgla brunatnego założonej w latach 60. ubiegłego stulecia. Kopalnia ta w głównej mierze swoimi zasobami zasilała pobliską elektrownię cieplną, lecz ta w roku 2018 została zamknięta. Na terenie kopalni pracowało w sumie 12 maszyn: 9 koparek, 3 zwałowarki i około 30 km przenośników taśmowych.


Maszyny te, choć nie są największymi na świecie to i tak robią wrażenie swoimi rozmiarami. Niektóre z nich mają ponad 30 metrów wysokości co odpowiada mniej więcej 10. piętrowemu budynkowi mieszkalnemu.

Przez 60 lat działalności wydobyto za ich pomocą ponad 216 mln ton węgla brunatnego. Zakład w czasach działania zatrudniał ponad 1,5 tys osób, jednak po zmianie właściciela w 2012 coraz częściej mówiło się o jego przyszłej likwidacji.

Ostatecznie w lutym 2021 roku wydobyto za pomocą tych maszyn ostatnią tonę węgla, maszyny są wystawione na sprzedaż, cena jednej z nich dochodzi do 2 milionów zł, a teren pokopalniany zostaje przekształcany pod inwestycję w odnawialne źródła energii. w 2015 roku wybudowano tu 13 elektrowni wiatrowych, a już niebawem ma powstać tutaj największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

*Najsłynniejsze tego typu koparki wielonaczyniowe to modele Bagger. Opisywane maszyny na tej stronie to inne modele i są o połowę mniejsze, lecz nagrywając tam film, nie wiedzieliśmy z jakimi modelami maszyn mamy konkretnie do czynienia. Aktualnie też łatwiej jest nam mówić na te maszyny potocznie -Baggery.


GALERIA


Jak podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić od 1 do 5!

Ogólna ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Skoro podoba Ci się ten post to...

Śledź nas na naszych social media!

Przykro nam, że ten post Ci się nie podobał...

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?


ZOBACZ TAKŻE…

Zobacz całą kategorię:

Industrialne


ODWIEDŹ NAS NA…

Zostaw komentarz